Haberler

KKTC’de 50 Yıldır İlgi Bekleyen Römorkör Hikayesi

Bir unutulmuşluğun hikayesi, boş vermişliğin, tarihe, değerlere ve turizme boş vermişliğin üzücü hikayesi ve her şeye rağmen, tek bir sevgi, tek bir bakım görmeden hala ayakta kalabilmenin hikayesi CMC Römorkör (Çekici yardımcı gemi) hikayesi.

“TID 154 LONDON” numara  ve ismiyle bilinen, CMC maden şirketinin ayakta kalan ve günümüze gelebilen tek gemisi.

Kendi kendine mi karaya vurdu yoksa orada öylece bırakıp gittiler mi bilinmez, ama tarih kokan, turizme büyük katkı sağlayacak bir değerin bu şekilde başı boş bırakılması gerçekten kabul edilemez. Artık çürümeye başladığı için bir kaç yıl içinde tamir edilemez bir durumda olacak.

Gemikonağı sahilinde (Güzelyurt-Lefke sahil yolu) bulunan ve muhtemelen hala zorlukla da olsa ayakta duran maden ikmal iskelesine bağlı olarak çalışan “TID 154 LONDON” 1974 öncesinde madenden çıkarılan bakırları almak için gelen büyük kuru yük gemilerine yol gösteriyor aynı zamanda iskeleye yanaşamayan daha büyük gemilere ise çektiği mavnalar ile (Mavna = römorkör arkasına bağlanan yüzen yük konteynır) madene büyük katkı sağlıyordu.

      

Bölgenin sembolü (Başka bir ülkede olsa, ya restore edilip müzeye konurdu yada turistleri gezdirirdi)

Defalarca gazetelere kurtarılması ile ilgili haberi yapılan ve kamuoyu yaratılmaya çalışılan römorkör, devler kurumlarının yetersiz ilgisi, kaynak ayrılmayışı ve vurdum duymazlığın kurbanı oluyor.

Lefke’de bulunan çeşitli dernek ve kuruluşlar aynı zamanda bölgenin turist rehberleri tarafından sürekli dile getirilen bu ilgisizlik sadece “TID 154 LONDON” gemisi ile alakalı değil, hemen yanındaki maden aktarım iskelesi çökmek üzere ve çevreye tehlike saçmakta, sadece bu iskele ve çevresinde yapılacak olan düzenleme ile bile bir turizm alanı kazabilir Lefke.

1945 yılı yapımı gemi 1947 yılında Lefke-Gemikonağına gelmiş nereden bakarsanız 76 yaşında ve hala direniyor. Bu harika gemi, hemen yanındaki iskelesi ve yine 10 metre yanındaki, tren ve lokomotifi ile bu bölgeye kaynak aktarılması ve turizme kazandırılması bekleniyor. Tarihe ve kültüre mirasa ilgi duyan tüm Kıbrıslıların hedefi bu olmalıdır.

merhabakibris.com