Aliş VerişKıbrıs Alış Veriş Rehberi

KKTC’de araba fiyatları neden daha ucuz?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde araba fiyatları neden daha ucuzdur. Özellikle Türkiye ile kıyaslandığında sıfır veya ikinci el araç fiyatları çok daha ucuzdur. Üstelik Kuzey Kıbrıs’ta araç fiyatları sterlin ile satılmaktadır, buna rağmen araç fiyatları ucuzdur.

       

Vergilendirmeden Kaynaklanan Sebeb : Bunun başlıca sebebi devletin vergilendirme politikası ile alakalıdır. Mesela Türkiye Cumhuriyetinde ÖTV’den kaynaklanan ve araç fiyatlarını neredeyse 2ye bazen de 3’e katlayan bir durum söz konusu olmaktadır. KKTC’de araba satışında ÖTV yoktur. (KKTC’de ÖTV adı altında bir vergi bulunmamaktadır)

     

Toplu Taşımadan Kaynaklanan Sebeb : KKTC’de araba fiyatlarının ucuz olmasının bir diğer nedeni, toplu taşımanın neredeyse yok denecek kadar az olması ve bu nedenle arabanın gerekli bir ihtiyaç olmasıdır. Özellikle yaşı ilerlemiş araçları çok uygun fiyata bulabilirsiniz. 1990 yılından başlayarak 2002 yılına kadar olan araçları 5000 TL ile 20000 TL arasında fiyatlara satın alabilirsibiz.

       

Kişisel yada bir araba galerisi sahibi olarak yurt dışından her türlü aracı kendiniz ithal edebilirsiniz : Kuzey Kıbrıs’ta yurt dışından web sitesi üzerinden bile anlaşıp bir konteynır’a koydurarak araba getirte bilirsiniz. Bu nedenle her türkü fiyata bir araç sahibi olabilirsiniz. Yurt dışında bulunan “Araba Totancıları” ile anlaşıp araç getirte bilirsiniz. Not : Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine Araçlar Ağırlıklı Olarak Japonya yada İngiltereden Gelmektedir.

         

Kıbrıslıların Japon Arabalarına Hayranlığından Kaynaklanan Sebeb : Kıbrıslıların meşhur bir lafı vardır “Japon arabaları ölümsüzdür” Bu yüzden araba alırken ilk tercihleri Japon arabalarıdır. Durum böyle olunca Peugeot, Opel, Fiat, Dacia, Skoda, Chevrolet tarzı araçların suratına kimse bakmamaktadır. Özellikle Avrupa’da üretilen araçları Kuzey Kıbrıs’ta çok ucuza satın alabilirsiniz. Mercedes, BMW tabi ki bu konun dışındadır.

  

Her Türlü Marka ve Modelin Adada Olmasından Kaynaklanan Sebeb : Araç ithalatının serbest olması ve distribütörlerin ilgilenmemesi yada hukuki boşluklar nedeni ile dünya üzerinde sadece o ülke için üretilmiş bir aracı bile Kıbrıs’ta görebilirsiniz. Mesela sadece Japonya için üretilmiş ve sonra yine sadece Amerika ve İngiltere’ye gönderilen Nissan Cube modeli Kuzey Kıbrıs’ta sıkça görülen bir modeldir. Bir çok modelin bulunması yedek parça sorunu getirirken aynı zamanda model çokluğu fiyatlarda rekabeti getirmektedir. Mesela 600cc’lik Suzuki Alto ve Daihatsu Mira modellerine çok ucuza sahip olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak, KKTC’de ev sahibi olmak yada ev kiralamak için telefonumuz : 0542 873 65 26