Kıbrıs'ta Hayat ve YaşamKKTC Bilgi

Kıbrıs’ta Bisiklet Sporuna Olan İlgi Artıyor

Kuzey Kıbrıs bisiklete ısınıyor. KKTC’de bisiklet sporuna olan ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle 1950 ve 1960’larda her yerde görmeye alışık olduğumuz bisiklet yeniden önem kazanmaya başladı. Kıbrıs’ın genellikle düz olan ve eğimleri çok yüksek olmayan yapısı ile Kıbrıs insanı yeniden bisikletle ile tanışmaya başladı. Bisiklet, sadece erkeklerin değil kadınların da ilgi gösterdiği bir spor olmaya başladı, bunun başlıca sebebi sağlık bir diğer sebebi ise bisikletin kullanım zevki. KKTC’de bisiklet sporu aynı zamanda ülkenin önde gelen şirketleri tarafından da destekleniyor. Kurulan bisiklet kulüplerine büyük şirketler sponsor olup gelişmelerinde ve yayılmalarında önemli rol oynamaktalar. 

Türkiye’deki Bisiklet spor takımlarının kamp takımlarının da kamp tercihi KKTC (Kuzey Kıbrıs) : Türkiye’den Aralık 2020 yılında Kuzey Kıbrıs’a gelen Sakarya Salcano Continantal Bisikler ekibi 10 kişilik kadrosu ile İskelede (Gazimağusa şehir merkezi 15km.)bulunan Noyanlar Holiday Homes tatil tesislerinde 2 ay sürecek olan kamp için adaya geldi. Sakarya Salcano Continental Bisiklet sporcuları içerisinde 2021 Olimpiyatlarına ve Avrupa’da çeşitli yarışlara katılacak milli sporcular bulunmakta. Bu kamp sonrasında pek çok bisiklet kulübü veya takımının Kuzey Kıbrıs’ı hazırlık kampı olarak seçeceği tahmin ediliyor.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti doğal yapısı ve konaklama alt yapıları ile bisiklet sporuna dünyadaki en uygun ülkelerden biri olamaya adaydır. Özellikle son yıllarda bisiklet sporuna artan ilgi ile birlikte Lefkoşa, Güzelyurt, İskele bölgelerinde artık her gün ve günün her saati bir bisikletli ile karşılaşmak mümkündür.

Kuzey Kıbrıs Bisiklet Federasyonu hem amatörler hem de lisanslı sporcular için sürekli yarışmalar ve aktiviteler düzenlemesi bu sporun gelişmesine büyük katkı sağlamış, Noyanlar Group of Companies gibi şirketlerin destekleri ile bu yarışmalar daha güvenli ve profesyonel hale gelmiştir. Green Pedal gibi bisiklet kulüpleri, bisiklet sporunun halka ulaşmasını sağlarken, Salih Yalızat gibi dünyaca ünlü Kıbrıslı bisikletçilerin Koçluk yapması ile kişisel spor olan bisiklet hızla yayılmaya devam etmektedir.

Daha fazla bilgi almak, KKTC’de ev sahibi olmak yada ev kiralamak için telefonumuz : 0542 873 65 26