EntertainmentFEATURED

Kıbrıs’ın Yeni Müzesi: Kapalı Maraş “Varosha”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve “Kapalı Maraş”. Çok kısa bir süre öncesine kadar sadece Kıbrıs’ı ziyaret edenler tarafından bilinen unutulmuş bir şehirdi Kapalı Maraş. Her şeyi ile, hem fiziki hem de manevi olarak unutulmuş, unutulmak istenen bir cevherdi. Ve birden hayalet şehir Maraş (Varosha) ziyarete açıldı. Adeta bir açık hava müzesi gibi gezilebilen Maraş (Varoşha), Kuzey Kıbrıs’ın turizmine büyük bir katkı sağlayacağı gerçektir. 

 

1974 Yazı öncesine gidersek, Maraş (Varosha) Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en hızla gelişen en çok yatırım alan gözde turizm merkeziydi. O tarihlerde Kıbrıs’ın hiç bir bölgesinde bu kadar çok ev yapılmıyor, bu kadar çok otel yapılmıyor ve dükkan açılmıyordu. Kıbrıs’ın Maraş (Varosha)’sı Lübnan’ın Beyrut’u ile beraber doğunun parlayan yıldızıydı. Otellerdeki rezervasyon patlaması nedeni ile sürekli yeni otel yapılmak için araziler satın alınıyordu. O zamanlar Maraş’ta dünyanın tüm uluslararası markaları bulunuyordu ve yenilerini açmak için adeta bir yarış vardı. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti de Maraş (Varosha)’ya tüm yatırımlarını yapıyor, alt yapısını geliştiriyor, daha iyi hizmet verebilmek için Gazimağusa (Famagusta) belediyesini her geçen gün büyütüyordu. 

     

Eğlence, yeme içme ve konaklama sektörünün hızla arttığı Maraş (Varosha)da bir zamanlar bahçelerde ve tarlalarda meyve ve sebze yetiştirilen, denize yakın bir köy havası vardı. Özellikle 60’ların sonu ve 70’lerin başında yıldızı parlayan şehir gece gündüz ışıl ışıl dünyanın her yerinde yaz ve kış misafirlerini ağırlıyor ve onlara lüks ve eğlenceli aynı zamanda eşssiz kumsalı ile unutulmaz bir mazara ve deniz zevki yaşatıyordu.

 

Günümüzde henüz yerleşime açılmayan Maraş’ın sahil kesimi her gün saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açılmış durumda. Adete bir savaş filminin orjinal sahnelerini yansıtan şehirde, bir anda 74 öncesine ve o zamanların yaşamına geri dönüyorsunuz. Bu unutulmaz anları fotoğraflamak ve maraş’ı görmek için pek çok meraklı yerli ve yabancı turist Gazimağusa’nın Maraş bölgesini gezmeye devam ediyor. Maraş’ın uluslar arası ismi Varosha olarak geçmektedir.

   

Kuzey Kıbrıs’ta Kiralık Evler, Kiralık Tatil Evleri yada Ev Sahibi Olmak ve Bilgi Almak İçin : 0542 873 65 26