FEATURED

Kıbrıs’ta Türk Kahvesi Kültürü

Kıbrıs’ın Türk kahvesi. Osmanlıdan kalma harika bir gelenek en güzel ve has hali ile hala Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde devam etmekte. Kuzey Kıbrıs’ın her bölgesinde kendine has içimi ve koyuluğu ile Türk Kahvesi içilmekte ve bu sayede Kıbrıs’ta Türk Kahvesi lezzet seçenekleri artmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a dışarıdan gelip tutunabilen tek kahve Mehmet Efendi Türk Kahvesidir.

Kuzey Kıbrıs’ta yörelere göre Türk Kahvesi markaları :

Lefkoşa Sultan Kahvesi / Girne : Con Kahvesi ve Özerlat Kahvesi / Gazimağusa  : Oza Kahvesi

Yukarıdaki kahvelerin içine Girnedeki con kahvesi içimi ve lezzeti olarak diğer tüm kahvelerden daha hafif olduğu gibi rengi de çok açıktır. Özerlat ve Sultan kahveleri ise orta kıvamda olup, Türkiye’deki Mehmet Efendi kahvesine benzemektedir. Tüm bu kahvelerin içinde en koyu ve sert olanı ise Gazimağusa’nın Oza Kahvesidir. Özellikle kahve tiryakilerinin tercihidir.

Mesela Kıbrıs’ta bir köy kahvesine yada cafe’ye gittiniz, bir Türk Kahvesi lütfen dediğinizde garsonun anlamsız bir şekilde size bakması normaldir, genelde her Kıbrıslı’nın bir kahve markası vardır ve direk garsona bir Oza lütfen, 1 Sultan lütfen diye sipariş verir, ve her cafe de mutlaka Kıbrıs’ın her markasının kahvesi bulunur.

Kuzey Kıbrıs’ta Kiralık Evler, Kiralık Tatil Evleri yada Ev Sahibi Olmak ve Bilgi Almak İçin : 0542 873 65 26